Latem karoseria twojego samochodu jest, podobnie jak zimą, narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Aby o nią właściwie dbać, nie można skupiać się tylko i wyłącznie na oczyszczeniu auta z soli i błota pośniegowego.
Karoseria samochodu narażona jest również latem na działania szkodliwych czynników, których niszczący wpływ na nią niewiele odbiega od działania mrozu czy soli drogowej. Wszystkim wiadomo, że czynniki atmosferyczne szkodzą lakierowi i karoserii auta. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że latem o auto również trzeba dbać, zwłaszcza, że promienie ultrafioletowe, czyli promienie słońca, powodują matowienie i blaknięcie lakieru, który zmienia intensywność barwy podobnie jak bluzka zostawiona na słońcu. Dodatkowym zagrożeniem dla lakieru są ptasie odchody, które nie usunięte na czas, niszczą lakier. Dzieje się tak, ponieważ zmienna temperatura ma wpływ na lakier. Im cieplej, tym lakier staje się miękki, jego struktura się rozszerza, a ptasie odchody wnikają w niego, twardnieją i mocno się przyklejają. Wówczas na powierzchni lakieru powstają mikrouszkodzenia, powodując, że lakier traci swoje ochronne właściwości.
Zabezpieczenie lakieru to prosta sprawa
Zabezpieczenie lakieru to prosta sprawa, Nie wymaga skomplikowanych czynności. Może być
długotrwała, ponieważ auto trzeba dokładnie umyć i raz na dwa, trzy tygodnie położyć na lakier ochronną warstwę wosku. Dla wielu kierowców to zbędny zabieg, gdyż przecież auto zaraz będzie znowu brudne, tymczasem umycie go jest konieczne przed woskowaniem. A wosk jest niezbędny do prawidłowego zabezpieczenia auta. Po pierwsze dlatego, że odbija promieniowanie słoneczne, ułatwia spływanie wody z karoserii i zapobiega osadzaniu się brudu, do tego przywraca lakierowi połysk. Nie należy za bardzo inwestować w preparaty lub mleczka, które mają odwrócić naturalny proces matowienia lakieru, bo ich działanie jest mało skuteczne. Naturalnego procesu nie odwrócisz, jedynie zahamujesz. Najlepiej wówczas podjechać do zakładu blacharsko – lakierniczego, gdzie zastosowane zostaną specjalistyczne pasty oraz urządzenia polerskie, które usuną uszkodzenia, rysy i przebarwienia powłoki.
Częste mycie wydłuża życie
Częste mycie wydłuża życie karoserii. Latem nie ma strachu o nocne przymrozki, dlatego oczyszczać karoserię można naprawdę dosyć często. Do wyboru jest wiele możliwości. Można na przykład umyć auto na podwórku lub pod domem. Nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale niektórzy w ten sposób mogą się odprężać po męczącym tygodniu. Jednak obowiązująca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku zobowiązuje samorządy do podporządkowania się jej ustaleniom, co oznacza, że ten kto myje auto w miejscu nieprzeznaczonym do tego celu może ponieść karę finansową, czyli może dostać nawet 500 złotych mandatu. Przepis dotyczy nie tylko miejsc publicznych ale też publicznych posesji. Teoretycznie rzecz biorąc, twój podjazd powinien być wyposażony w odpływ prowadzący do kanalizacji miejskiej, w żadnym wypadku do studzienek przeciwdeszczowych. Wówczas możesz myć auto na posesji bez obaw o mandat. Możesz też ewentualnie skorzystać z myjni bezdotykowej, gdzie zapłacisz kilka złotych i masz spokój z mandatami. Ewentualnie, co jest droższą opcją, możesz skorzystać z myjni automatycznej lub ręcznej, gdzie ktoś odwali za ciebie całą robotę, a ty możesz w tym czasie cieszyć się wolną chwilą.