Samochód musi jeździć, ale musi także dobrze wyglądać – a stanie się tak, kiedy będzie miał dobrze położony lakier. Tym właśnie zajmuje się profesjonalny lakiernik samochodowy. Jego zadaniem jest także malowanie aut, które doznały uszkodzenia i znajdują się w warsztacie.

Kim dokładnie jest lakiernik samochodowy?

Mówiąc najdokładniej, zawód ten polega na przeprowadzaniu remontów oraz renowacji powierzchni nadwozi samochodowych. Potocznie mówi się tutaj zaś o malowaniu pojazdów lakierem. Jeszcze jakiś czas temu lakiernicy pracowali zarówno w fabrykach samochodów, jak i warsztatach. Teraz, najczęściej spotykana jest ta druga opcja, bo w fabrykach pojawiły się maszyny. Odpowiednie lakierowanie samochodu wymaga wielu ćwiczeń, dużej precyzji oraz cierpliwości. Są to czynności, których nie może wykonywać każdy pracownik warsztatu, bo wymagają prawdziwych umiejętności. W czasie kiedy typowi mechanicy zajmują się czynnościami wstępnymi, takimi jak: wygładzanie nadwozia z chropowatości i malowanie podkładowe, tylko wykwalifikowany lakiernik może wykonywać tzw. lakierowanie właściwe.

Swoją pracę wykonuje on zazwyczaj w specjalistycznej kabinie lakierniczej, przy pomocy pistoletu pneumatycznego. Lakiernik, jak już było wspomniane wcześniej, zajmuje się także naprawami lakierniczymi, czyli wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, które pojawiają się w wyniku zarysowań czy stłuczek. Dlatego osoba wykonująca ten zawód musi umieć także wyrównywać nadwozie, które jest np. pofałdowane po blacharskiej naprawie. Takie wyrównywanie następuje przy użyciu mas uszczelniających i za pomocą polerowania. Trzeba tutaj zaznaczyć, że tego typu uzdatnianie karoserii wymaga wielokrotnego lakierowania. Niejednokrotnie zdarza się także, że lakiernik musi posiąść umiejętności rozmontowywania poszczególnych części samochodu, które trzeba czasem rozdzielić, by przed lakierowaniem usunąć z nich brud albo rdzę. Taki demontaż jest też czasem niezbędny, by nie pobrudzić lakierem lamp czy samochodowych siedzeń. W zawodzie lakiernika samochodowego trzeba przejść kilka stopni. Najpierw jest się uczniem pomocnikiem, potem czeladnikiem. Po przynajmniej ośmiu latach praktyki w danym warsztacie ma się szansę zostać mistrzem. Mistrz często szkoli nowych pracowników, w związku z tym musi on posiadać przeszkolenie pedagogiczne oraz potwierdzenie własnych kwalifikacji (uzyskiwane przed komisją w Izbie Rzemieślniczej).

Jak można zostać lakiernikiem samochodowym?

Aby zostać lakiernikiem samochodowym nie jest potrzebne żadne konkretne wykształcenie, ale odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie. Jednak dużym ułatwieniem jest uczęszczanie do szkoły średniej o profilu samochodowym. Tam odbywają się bowiem praktyki, w czasie których można wiele się nauczyć pod okiem prawdziwych fachowców – oczywiście kiedy wybierze się praktyki w zakładzie lakierniczym albo w oferującym takie usługi warsztacie. Co ważne, nabywa się wtedy wszystkie potrzebne umiejętności, ale też ma się szansę na uzyskanie pracy (po skończeniu szkoły). Na koniec szkoły średniej, która przyucza do zawodu, odbywają się egzaminy, po których otrzymuje się odpowiednie dokumenty poświadczające nabyte umiejętności. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na lakierników samochodowych jest obecnie dość duże, dlatego wiele osób nie związanych wcześniej z tą pracą decyduje się na zmianę swoich kwalifikacji. W tym wypadku nauka zawodu odbywa się dzięki uczęszczaniu na szkolenia/kursy organizowane przez zakłady szkolenia zawodowego, zakończone otrzymaniem certyfikatu albo egzaminem organizowanym przez Izby Rzemieślnicze. Są to przede wszystkim egzaminy czeladnicze i mistrzowskie. Warto także zaznaczyć, że osoba chcąca zostać lakiernikiem musi być skrupulatna, nie może się też obawiać poznawania i wykorzystywania nowych technologii.

Kurs na lakiernika samochodowego – jak zazwyczaj przebiega?

Tego rodzaju szkolenia mogą różnić się treścią (w zależności od ich organizatora), ale można wyróżnić w nich kilka najważniejszych punków wspólnych. Po pierwsze, zawsze otrzyma się na nich zarówno wiedzę teoretyczną oraz tak niezbędne działania praktyczne. Co ważne, są one odpowiednie zarówno dla osób, które jeszcze nigdy nie miały do czynienia z lakiernictwem, jak i dla ludzi z pewnym doświadczeniem. W czasie kursu będzie można posiąść solidne podstawy niezbędne do wykonywania zawodu, ale też rozwijać posiadane już umiejętności. Wybrać można bowiem odpowiedni stopień szkolenia: np. podstawowe – dla początkujących. Można tam poznać:

  • metody poprawnej aplikacji lakierów bazowych oraz bezbarwnych,
  • wiedzę z zakresu likwidowania niewielkich uszkodzeń lakieru,
  • praktyczne sposoby szybkiego likwidowania niewielkich uszkodzeń
  • informacje na temat kolorystyki (dorabiania lakieru, przygotowywania elementów do lakierowania, samego lakierowania oraz polerowania.

Osoby, które posiadają już pewną wiedzę z zakresu lakiernictwa lub po prostu przeszły już szkolenia dla początkujących, mogą odbyć kursy traktujące przede wszystkim o:

  • przygotowaniu powierzchni do lakierowania (szereg wszystkich niezbędnych czynności),
  • aplikacji lakierów 3-warstwowych,
  • cieniowaniu.

Takie szkolenie zazwyczaj kończy się otrzymaniem certyfikatu, który potwierdza zdobycie przez danego uczestnika wymienionych powyżej umiejętności. Na kurs zgłaszać mogą się osoby prywatne, ale też firmy, które chcą przeszkolić swoich pracowników. Wszystkie te umiejętności są bardzo ważne, ponieważ w czasie ubiegania się o nową pracę, liczy się nie tylko CV, ale często także wykonanie zadania praktycznego (związanego np. z naprawieniem szkody po stłuczce). W pracy lakiernika samochodowego zawsze najważniejsze są konkretne umiejętności.