Kolor auta ma duże znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Może wpływać na bezpieczeństwo jazdy, a także wartość pojazdu na rynku wtórnym. Jakie kolory są najpopularniejsze?
Najchętniej wybierane kolory aut
Decydując się na zakup samochodu, można obecnie zyskać do wyboru wiele opcji kolorystycznych. Dominują wśród nich rozwiązania dość tradycyjne, chociaż nie brakuje wśród nich także bardziej oryginalnych propozycji. Według ekspertów, dostępność wielu możliwości nie wpływa jednak znacząco na preferencje klientów względem barwy nadwozia. Aktualne trendy w kwestii doboru kolorystki samochodów nie odbiegają też znacząco od tych sprzed dziesięciu lat. Pośród Polaków nabywających samochód w 2018 roku, największą popularnością cieszyły się następujące kolory:
- srebrny
- biały
- szary
- czarny
- czerwony
- niebieski
- zielony
Samochody żółte, pomarańczowe, złote czy różowe należą do zdecydowanie mniej popularnych. Pojazdy o oryginalnych wariantach kolorystycznych odnotowują jednak najniższy współczynnik deprecjacji – oznacza to, że możliwe jest dłuższe zachowanie ich pierwotnej wartości. Dzięki niszowej barwie, auta te stanowią niewielki procent udział w całej gamie i uznawane są za dość niszowe. Zdecydowana większość kierowców decyduje się jednak na kolory nieszczególnie wyraziste, a wręcz pospolite. Co ciekawe, tendencja ta okazuje się całkowicie niezależna od płci. Mitem jest więc stwierdzenie, że to kobiety preferują najbardziej rzucające się w oczy, krzykliwe i ekstrawaganckie kolory karoserii. Panowie preferują jednocześnie nieco ciemniejsze odcienie, a panie – jaśniejsze i bardziej pastelowe.
Dominujące barwy nadwozia
Barwa srebrna nie przypadkiem cieszy się największą popularnością. Kolor ten uznawany jest za najbardziej praktyczny – nie widać na nim zabrudzeń, co ogranicza konieczność częstego odwiedzania myjni. Srebrny największe uznanie zyskuje wśród osób gospodarnych i oszczędnych. Druga w kolejności biel uznawana jest natomiast za najbardziej neutralną barwę. Kolor ten razem z szarym dominuje w segmencie pojazdów służbowych, ponieważ zapewnia najlepszą widoczność treści reklamowych na karoserii. Względami przede wszystkim estetycznymi kierują się natomiast osoby, które nabywają czarny samochód. Lakier o tej barwie uważany jest za najbardziej elegancki, a zarazem uniwersalny – dobrze prezentuje się w przypadku niemal każdego modelu. Kolor czerwony najchętniej wybierany jest z kolei przez sympatyków aut sportowych. Pojazd o tej barwie sprawia wrażenie jeszcze szybszego, a widoczny jest nawet z daleka – co okazuje się mieć spory wpływ także na wzrost bezpieczeństwa. Niebieskie i zielone samochody często spotykane są wśród modeli rodzinnych, należących do średniej klasy – oferują też największą liczbę dostępnych odcieni.
Kolor auta a kwestie prawne
Obecne uregulowania prawne nie określają żadnych kwestii związanych z odcieniem lakieru nadwozia samochodu. Nie wolno jednak zamieszczać na karoserii żadnych oznaczeń przynależnych pojazdom porządkowym i uprzywilejowanym.
- pojazdy pożarnicze – czerwony i biały
- ambulanse ratownictwa medycznego – biały, żółty, niebieski
- wozy policyjne – niebieski, biały, granatowy
- pojazdy straży miejskiej – srebrny, żółty, granatowy
- pojazdy straży kolejowej i granicznej – jasnozielony
- pojazdy służb celnych – niebieski, biały, zielony
Zamieszczanie informacji o kolorze nadwozia w dowodzie rejestracyjnym samochodu także nie jest konieczne. Dane na ten temat są jednak podawane przy rejestracji pojazdu, a także podczas ubezpieczania go w autocasco. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma obowiązku informowania o zmianie koloru nadwozia wydziału komunikacji. Jeżeli jednak właściciel pojazdu zechce to zrobić, urząd może na życzenie dokonać tej zmiany. Kwestia koloru nadwozia może mieć dość istotny wpływ na przebieg szczegółowej kontroli drogowej. Sprawdzanie samochodu przez policję odbywa się poprzez weryfikację numeru VIN. Jeżeli zmiana koloru pojazdu nie zostanie zgłoszona, w systemie wciąż widnieć będzie wcześniejsza barwa. Osobną kwestią pozostaje zmiana wyglądu karoserii za pomocą folii w płynie lub poprzez naklejenie reklamy. Takie działania nie są uznawane za zmianę koloru nadwozia, ponieważ nie wprowadzają stałej zmiany – można to osiągnąć jedynie poprzez przemalowanie go lakierem. Zmiana koloru auta powinna zostać koniecznie zgłoszona ubezpieczycielowi, w celu wykonania aktualizacji zdjęć do AC. Zarejestrowanie stanu karoserii przed ewentualnym wypadkiem zwiększa szanse uzyskania odszkodowania, a także niweluje ryzyko obniżenia jego wartości.
Lakier matowy a lakier z połyskiem
Wygląd powierzchni nadwozia pozostaje kwestią przede wszystkim estetyczną. Lakiery matowe w specyficzny sposób rozpraszają światło, dzięki czemu doskonale wyglądają. Wygładzają też kształt karoserii, przez co są gładsze w dotyku od lakierów metalizowanych czy akrylowych. Swoje zalety posiada także nadwozie wykończone na całkowity połysk. Nadaje autu głębi i szlachetności, niezależnie od wybranego koloru. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie.
Każdy pojazd uczestniczący w ruchu powinien być utrzymany, wyposażony oraz zbudowany w taki sposób, aby nie zagrażał innym użytkownikom, nie narażał ich na szkodę i nie naruszał porządku na drodze.Mocno chromowany wygląd nadwozia odbija słońce, a tym samym może oślepiać innych kierowców.
W przypadku braku zadowolenia z obecnego koloru karoserii, warto zdecydować się na jego zmianę w specjalistycznym warsztacie. Profesjonalne usługi z zakresu lakiernictwa dają pewność zadowolenia z uzyskanego efektu – niezależnie od modelu pojazdu oraz wybranej barwy.