Dbanie o lakier w okresie jesienno-zimowym sprawi, że właściciela auta nie spotka niemiła niespodzianka na wiosnę w postaci zarysowań i odprysków. Jak zatem dbać o karoserię swojego samochodu?
Dbanie o powłokę lakierniczą jesienią i zimą ma znaczenie
Podczas zimniejszych miesięcy lakier samochodu każdego dnia wystawiany jest na próbę. Sól, piasek i drobne kamyki sprzyjają powstawaniu nieestetycznie wyglądających odprysków i zadrapań. W związku z tym warto poświęcić trochę czas na odświeżenie i zabezpieczenie lakieru, jeszcze zanim zagości na dobre zimowa aura. Oczywiście dokładne umycie samochodu to podstawa, jednakże jest to dopiero pierwszy krok. Ponadto zamiast odwiedzania myjni samochodowej, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie umycie auta ręcznie. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby co jakiś czas sięgnąć po woskowanie karoserii, stosując w tym celu specjalne preparaty. Po wypolerowaniu lakieru, odzyska on swój blask, a ponadto będzie odporniejszy na korozję i zabrudzenia.
Łatwo poznać na wiosnę, czy właściciel zadbał w trakcie zimy o lakier swojego samochodu. Okres jesienno-zimowy to nie tylko trudny czas dla kierowców, ale także dla pojazdów. Posypywanie piaskiem ulic przyczynia się do matowienia powłoki lakierniczej, a sól i kamyki doprowadzają do powstawania mniejszych lub większych uszkodzeń. Rysy i odbarwienia z pewnością nie dodają samochodowi uroku. Na szczęście nie ma potrzeby nadwyrężania budżetu i odstawiania pojazdu do lakiernika. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych środków, dzięki którym można przywrócić karoserii utraconą świetność i właściwie ją zabezpieczyć przed przyszłymi niebezpieczeństwami. Nie bez znaczenia są przecież opady śniegu i deszczu oraz grad, które mogą spowodować powstanie mikropęknięć. Nawet wiatr może przyczynić się do porysowania lakieru, gdyż wraz z jego podmuchami przenoszone są różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z kolei odbijające się od śniegu promienie słoneczne, które emitują UV, sprawiają, że lakier może zacząć się łuszczyć i stracić połysk.
Wybór odpowiednich środków
Bogactwo asortymentu sprawia, że sklepowe półki aż uginają się pod naporem najróżniejszych środków przeznaczonych do pielęgnacji i ochrony powłoki lakierniczej. Wyróżnić można środki przeznaczone do ogólnej poprawy wyglądu karoserii, których zadaniem jest przykładowo nabłyszczenie i ochrona lakieru przed promieniowaniem ultrafioletowym. Innym rodzajem preparatów jest grupa środków o specjalnym przeznaczeniu. Chodzi tutaj o preparaty do usuwania rys czy też zadrapań. Oczywiście nie należy wierzyć reklamom, które gwarantują pozbycie się wszelkich skaz z karoserii i przywrócenie pierwotnej świetności lakierowi. Jeśli auto było przez lata zaniedbywane, nawet najlepsze i najdroższe środki nie pomogą. Dlatego też tak ważne jest to, aby regularnie dbać o lakier już od samego początku. Stosowanie właściwych i wysokiej jakości środków sprawi, że rzeczywiście możliwe będzie uchronienie powłoki lakierniczej przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Podczas kupowania środków przeznaczonych do pielęgnacji powłoki lakierniczej, należy wybierać produkty specjalistyczne, znanych producentów. Wówczas można liczyć na gwarancję osiągnięcia pożądanych efektów.
Od czego zacząć?
Na dbanie o karoserie składa się z kilka kroków.
Oczyszczenie samochodu
Pierwszym krokiem jest dokładne umycie auta, najlepiej strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, co pozwoli dotrzeć do wszelkich zakamarków. Podwozie również wymaga kąpieli. Można też posłużyć się szamponami samochodowymi do pielęgnacji lakieru z aktywną pianą. Na koniec należy spłukać samochód wodą w celu pozbycia się pozostałości po szamponie. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można sięgnąć po glinkę.
Lakierowanie
Po wysuszeniu auta, można przystąpić do polerowania. Najlepsze efekty można uzyskać za pomocą mechanicznej polerki, która jest w stanie pozbyć się nawet głębszych zarysowań. Jeśli taki wydatek nie wchodzi w rachubę, to można sięgnąć po środki do polerowania i pad polerski. W przypadku starszego lakieru zaleca się posłużyć pastą ścierną i twardszym padem. Bardzo ważne jest to, aby przed przystąpieniem do polerowania, karoseria była dokładnie oczyszczona. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty, po czym przystąpić do polerowania karoserii kolistymi ruchami. Pozostałości pasty należy usunąć ściereczką z mikrofibry.
Woskowanie
Po wypolerowania karoserii przychodzi czas na woskowanie. Nie jest to konieczność, jednakże dzięki woskowaniu można uzyskać znacznie lepsze efekty. Oczywiście nie ma potrzeby sięgania po wosk podczas każdego mycia auta, jednakże co jakiś czas warto dodać do rytuału pielęgnacyjnego ten zabieg. Dzięki woskowaniu możliwe jest skuteczne zabezpieczenie lakieru przed zanieczyszczeniami i promieniowaniem słonecznym. Do wykonania tego zabiegu konieczne będzie wyposażenie się w przeznaczone do tego środki do woskowania i ściereczkę z mikrofibry/specjalną gąbkę. Godny polecenia jest twardy wosk, który wcześniej warto ogrzać, co ułatwi jego aplikację. Woskowanie wygląda podobnie jak polerowanie. Po wyschnięciu wosku, wystarczy spolerować go ścierką czy gąbką. W efekcie uzyska się błyszczącą powłokę lakierniczą, która będzie dobrze zabezpieczona przed zanieczyszczeniami. Oczywiście nie oznacza to, że brud w ogóle nie będzie się przyczepiał do lakieru. Zaletą woskowania jest to, że do usunięcia brudu wystarczy wilgotna ściereczka. W celu podtrzymania uzyskanych efektów, warto co kilkanaście tygodni sięgać po politurę w postaci wosku w płynie.
Podsumowanie
Jeśli kierowca zadba o powlokę lakierniczą jeszcze przed nadejściem jesiennych dni, to w okresie zimowym możliwe będzie cieszenie się czystym autem i błyszczącym lakierem przez znacznie dłuższy czas. Mycie auta, polerowanie lakieru i woskowanie to czynności, które można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak właściciel auta nie czuje się na siłach czy też po prostu nie ma na to czasu, może zlecić pielęgnację swojego pojazdu fachowcowi. Trzeba jednak w tym przypadku pamiętać o tym, że wizyta u lakiernika do tanich nie należy.